Det er nå kommet på plass overvåkningskamera i Nærøysund arena. I løpet av sommeren kommer det også kamera i Sinkaberg arena og på Rørvik skole.
– Vi har hatt en del tilfeller med hærverk både i hallene og på Rørvik skole, derfor går vi nå til det skritt at vi monterer overvåkningskamera, forteller enhetsleder for drift og infrastruktur i Nærøysund kommune Kurt Kristiansen. Overvåkningskameraene skal både ha en forebyggende effekt og bidra til at de som eventuelt gjør skade på de kommunale eiendommene blir avslørt.
Nærøysund arena på Kolvereid er første bygg med kameraovervåkning. Her er det montert kamera som fanger opp det som skjer ved inngangene og i fellesarealene. Det er ikke kamera inne i garderober eller hallene. Monteringen skjer i henhold til GDPR-reglement og kommunen følger retningslinjer for montering av kameraovervåking i offentlige bygg.

I løpet av sommeren blir det også montert kamera i fellesområdene i Sinkaberg arena i Rørvik og på Rørvik skole. Det kan bli aktuelt å montere kamera på flere kommunale bygg i framtiden. Dette er først og fremst for å begrense hærverk på byggene.
– Vi har hatt mange tilfeller med hærverk både i hallene og på skoler de siste årene. Det har påført kommunen store utgifter. Vi snakker til sammen om utgifter i hundretusenkroners klassen, sier kommunalsjef for Teknisk Håvard Hernes. Han etterlyser en holdningsendring og en bevisstgjøring rundt skadeverket og konsekvensene det har.
Det har vært flere tilfelle av hærverk på kommunale bygg den siste tiden. Her fra Sinkaberg arena for noen måneder siden.
Nå senest i slutten av mai ble det påført en del skader på utsiden av Nærøysund arena da det ble kastet steiner på en dør og på veggplatene slik at de fikk bulker. Tidligere har noen tatt seg inn på skolene, blant annet ble Kolvereid skole påført vannskader da noen hadde tettet sluk og latt vannet renne. Dører er brutt opp i hallene og uvedkommende har tatt seg. Kommunen håper at man kan redusere utgiftene til å reparere etter hærverk med kameraovervåkning av de mest utsatte byggene.
Nylig ble utsiden av Nærøysund arena skadet da det ble kastet store steiner på veggen og en dør.