Ny brannstasjon er snart klar til bruk

Nærøysund kommune overtok i midten av november den nye brannstasjonen på Rørvik fra entreprenør Birger Pedersen AS. Nå gjenstår den siste finpussen før stasjonen kan tas i bruk av Nærøysund brann og redning.

Den nye brannstasjonen er straks klar til å tas i bruk.

 

 Pålegg fra Arbeidstilsynet har ført til at det nå står en ny og moderne brannstasjon klar på Rørvik. Den nye stasjonen har tilhold i det som tidligere var hovedkontoret til oppdrettsselskapet Salmonor. Bygget er betydelig ombygd, samt at det er et nytt tilbygg.

 

Slik så bygget ut rett etter at entreprenør Birger Pedersen startet arbeidet i midten av mars i år.

I den gamle delen av bygget er det lengst nord møterom og kontor. Dette var tidligere kontor- og kantinebygg. Her er det gjort noen oppgraderinger og tilpasninger til ny bruk. Størst tilpassing til ny bruk er i det som tidligere var lager og verksted for Salmonor. Her er det nå i hovedsak vognhall for brannvesenet. Mellom møterommet og vognhallen er det et separat rom med port som det ennå ikke er avgjort hva det skal brukes til.

 

I den gamle kontorfløyen på bygget er det nå møterom for brann- og redningstjenesten. Dette kan brukes i forbindelse med møter og ved debrifing etter oppdrag.

 

Vognhallen har fire porter for brannvesenets kjøretøy. Her det også lagringsplass i bakkant, blant annet oppe på en mesanin over et rom som skal brukes til vedlikehold av utstyr, samt lager og treningsrom.

Litt arbeid gjenstå i vognhallen før brannstasjonen er klar til å tas i bruk. Blant annet maling av gulvet.

Nybygget inneholder blant annet en vaskehall for brannvesenets kjøretøy, samt garderober, og ett kontor. En av de viktigste årsakene til at det ble bygd en ny brannstasjon er kravet om markerte skiller mellom ren og skitten sone. Brannmenn som er ute på oppdrag får naturlig nok på seg mye sot og skit som kan inneholde partikler som kan være helseskadelige. Derfor er det viktig å unngå at dette kommer inn i ren sone på brannstasjonen og at brannmannskapene får det med seg hjem.

Vaskehallen er en del av nybygget på brannstasjonen og er utstyrt med vaskeutstyr for brannvesenets biler.

 

I nybygget er det lagt opp til en løype som brannmannskapene skal gjennom når de kommer tilbake fra oppdrag. Vaskehallen er også separat fra resten vognhallen hvor bilene vaskes når de har vært i bruk. Mannskapet går deretter inn i en grovgarderobe og tar av seg skitten tøy der før de går inn i dusjene for å vaske seg. I grovgarderoben vaskes utstyr som hjelmer, hansker og oksygentanker. Stasjonen har separate garderober for menn og kvinner.

Det er vanlig på nye brannstasjoner med en badstue der mannskapene kan svette ut eventuelle partikler de har fått i huden. En slik badstue er etablert ved garderobene.

Med unntak av vaskehall og vaskerom er bygget ren sone, dusjene er en mellomsone. Ikke noe skittent utstyr skal tas med inn i ren sone. Det er godt merket på dører og gulv hvor grensen går mellom de ulike sonene.

Nybygget har både garderobe som mannskapet bruker før de drar ut på oppdrag og en fingarderobe etter dusjing/badstue i tillegg til grovgarderoben.

I garderoben som har klær og utstyr før utrykning er det gjenbruk av garderobeskap fra den gamle brannstasjonen. Også ellers er det gjenbruk der det har vært mulig. I utrykningsgarderoben lagres også annet utstyr som skal være med på oppdrag.

 

Det er godt merket hvor grensene mellom de ulike renhetssonene går i bygget.

Det nye tilbygget inneholder dessuten ett kontor samt teknisk rom

 

Brann- og redningstjenesten i Nærøysund ser fram til å flytte inn i de nye lokalene.

– Dette er et kjempeløft for hele Nærøysund brann og redning, sier brannsjef Martin Øie Lauten. Det er ennå ikke avklart når stasjonen blir operativ, men det vil skje så snart alle detaljer i bygget er på plass. Uansett vil det ikke drøye lenge før brannbiler og annet utstyr flytter inn.