De støtter folk inn i arbeid

I ett år har Nav-kontorene i Namdalen hatt tilbudet «Arbeid med støtte». Fem jobbspesialister fra Nav støtter personer som ønsker seg ut i arbeidslivet. Mange har kommet seg i jobb og flere trenger et sted for å bli en arbeidstaker i tiden framover.

Jobbspesialistene Ingrid Godtland, Einar Hansvik og Andreas Skeie har sammen med sine to kollegaer kontakt med 70 personer som er tilknyttet Arbeid med støtte i Namdalen.

 

Arbeid med støtte i egenregi er basert på metodikken som kalles supported employment. Dette innebærer at personer som er inne i Nav-systemet, som er motivert og ønsker seg ut i jobb får oppfølging av Navs jobbspesialister. Dette er en godt utprøvd metode som de tre Nav-kontorene i Namdalen satte i gang for ett år siden. Det første året har gått veldig bra, og for tiden er 70 personer i Namdalen med på programmet. Nav Nærøysund, Nav Midtre-Namdal og Nav Indre Namdal samarbeider om «Arbeid med støtte». Totalt er det fem jobbspesialister i regionen, to av disse har tilhold på Nav-kontoret i Nærøysund. Det er Andreas Skeie og Einar Hansvik som begge startet i jobbene i mai i år.

– Både jeg og Andreas kjenner godt til og har mange kontakter i næringslivet i distriktet. Det kan bidra til at vi får til den matchen vi trenger for å finne rett jobb til de som vi skal hjelpe, sier Einar Hansvik.

 

Arbeid med støtte i Nav sin regi kan foregå i fra et halvt år inntil tre år. Jobbspesialistene hjelper folk inn i arbeid, men jobbsøkerne må også legge inn mye innsats selv.

– Jeg bruker å sammenligne dette med å kjøre bil. Det er brukeren selv som er sjåfør og styrer, vi sitter i passasjersetet eller en GPS som hjelper til å finne mulige veier for å nå målet, sier Ingrid Godtland, som er en av jobbspesialistene ved Nav Midtre-Namdal. Oppfølgingen foregår både ute på arbeidsplassene og på Nav-kontorene.

– Av og til møtes vi andre steder, blant annet ved å gå en tur for å være på nøytral arena, sier Godtland.

 

Det er frivillig å være med på Arbeid med støtte. Kravet er at man er motivert og ønsker å komme i jobb. Det er det lokale Nav-kontoret som setter brukere i kontakt med jobbspesialistene. De bruker en del tid på å bli kjent med jobbsøkeren. Mulig arbeidsplass finner man med å kartlegge bakgrunn, utdanning, hobbyer og interesser. De som er med i dette tilbudet er alt fra unge som har droppet ut av skolen og de som har store hull i CV-en til godt utdannede personer med universitetsgrad.

 

Jobbspesialisten bruker også en del tid ute i bedriftene for å bli kjent med behov og muligheter der.

– Vi vil gjerne ha kontakt med flere arbeidsplasser som kan bidra til at folk kommer seg ut i jobb. Her er det gode muligheter til å få en motivert arbeidstaker samtidig som man bidrar til et inkluderende arbeidsliv, sier Einar Hansvik, som legger til at Nav bidrar med veiledning og tilrettelegging og at de bruker tid til å gjøre seg kjent med bedriftene og mulighetene der.

Bedrifter som ønsker å bidra kan ta kontakt med jobbspesialistene.  

 

Jobbspesialistene til Nav i Namdalen markerte nylig at de har jobbet med Arbeid med støtte i ett år, og at arbeide bærer frukter.