Aktivitetsparken offisielt åpnet

Tirsdag 16. juni ble Kolvereid aktivitetspark offisielt åpnet. Det unike området som er tilrettelagt for bruk både for Kolvereid skole og resten av befolkningen i Nærøysund både i skoletiden og på fritiden har gitt et viktig bidrag til at Kolvereid skal være et attraktivt sted å bo for folk i alle aldre. 

Barneløpet samlet mange deltakere på åpningsmarkeringen

Ifølge Nærøysund kommunes samfunnsplan skal Kolvereid utvikles som et familievennlig senter. De satsingene som er gjort de siste årene med ny skole, ny flerbrukshall og nå aktivitetspark bidrar til dette. 

 

Ordfører Amund Hellesø åpnet Kolvereid aktivitetspark 16. juni

 

– Kolvereid aktivitetspark er et tydelig bevis på hva som skjer når man investerer i mennesker og lokalsamfunn. Her finner vi aktiviteter for barn, voksne, ungdom og eldre. Her kan man leke, konkurrere, møtes og være sammen. Parken binder sammen skolen, idretten, kultur og friluftslivet på en måte som skaper liv hver dag hele året, sa ordfører Amund Hellesø i åpningstalen. Han pekte på at området er helt unikt, ikke bare i Nærøysund, men hele Trøndelag. Nærhet til både skole og helseinstitusjoner gjør at parken kan brukes av nærøysundere i alle aldre. 

– Kolvereid aktivitetspark er ikke slutten på et prosjekt, det er begynnelsen på nye opplevelser, nye vennskap, nye aktiviteter og nye minner, sa ordføreren, som takket alle som har gjort det mulig å få realisert parken. 

Kolvereid skolekorps bidro med musikk på åpningen

 

Kolvereid aktivitetspark omfatter både uteområdet til Kolvereid skole og en kombinert idretts- og rekreasjonspark. Skolens uteområde sto ferdig til skolestart høsten 2024, mens resten av anlegget ble tatt i bruk i løpet høsten 2025. Åpningsarrangementet ble gjennomført nå i vente på at alt av vegetasjon var grønn og fin, og klar til bruk.

Paulsen Maskin AS har gjennomført arbeidet med parken. Daglig leder i Paulsen Maskin, Thomas Markussen hadde med en gave på til sammen 40 000 kroner til friidrettsgruppa i Kolvereid IL og FAU ved Kolvereid skole slik at de kan anskaffe enda mer utstyr til parken.

John Petter Stevik løp mot G12-laget til Kolvereid fotball - og alle fikk medalje etterpå

For friidrettsgruppa betyr etableringen av parken at de igjen har løpebane, kastesektor, lengdehoppgrop med mer. Dette har de manglet siden Nærøysund arena ble bygd der det gamle anlegget var.  I tillegg inneholder parken blant annet sandvolleyballbane, petanque-bane, treningsstativ, tribuner, lagerbygg og gressbane for fotball. Uteområdet ved Kolvereid skole omfatter ulike lekeapparater, ballbinger, BMX-bane, skaterampe og flere sitteområder. 

Nærhet til omliggende bygg og anlegg som Nærøysund arena med svømmehall, basishall og flerbrukshall, Kolvereid ILs kunstgressbane, Kolvereid Torg og Nærøysund kulturhus med kino, teater og BUA gjør dette området til et kompakt og unikt område som bidrar til Gode liv i Nærøysund.    

På åpningen var det også mulig å prøve ut sandvolleyballbanen i parken

 

I tillegg til taler fra ordfører, samt leder av Trøndelag Idrettskrets og Nord-Trøndelag friidrettskrets inneholdt åpningsmarkeringen blant annet barneløp og et oppvisningsløp av Nærøysunds egen norgesmester i friidrett John Petter Stevik. Han tok utfordringen og løp om kapp med fotballspillere fra Kolvereid ILs G12-lag. Selv om fotballballguttene løp forholdsvis korte etapper hver så var det John Petter som var raskest i mål. Både han og alle barna som var med fikk medalje, også den med lokal tilhørighet. Den var laget av plast gjenvunnet ved Oceanize på Matmortua. 

Musikk, kake og pølse ble det også tid til. Musikken sto Kolvereid skolekorps for, og de hadde blant annet urframføring av sin versjon av «Kolvereid i gult og svart»

 

Kirsti S. Fjær er leder for Trøndelag idrettskrets og hadde med seg et vaffeljern i gave. Ordføreren ga dette videre til friidrettsgruppa i Kolvereid IL

 

Det var medalje med lokal tilknytning til alle som deltok i barneløpet. Plasten er gjenvunnet ved Oceanize på Matmortua.

 

God innsats på vei mot mål for deltakerne i barneløpet som gikk rundt hele rundløypa i parken

 

Det ble servert kake til alle som kom på åpningsmarkeringen