Fagdagen er åpen for alle som har interesse av å lære mer om skolefravær. Dette gjelder fagpersoner som jobber direkte med barn og unge, foreldrerepresentanter i FAU i barnehager og skoler, de som jobber med foreldre som står i vanskelige hverdager, arbeidsgivere som tenker at de må vite mer for å kunne møte sine ansatte som står i situasjoner med sine barn og andre som er interessert. Det er gratis å delta.
Foredraget foregår på storskjerm.
– Vi har jobbet hardt for å få tak i en god foredragsholder til fagdagen, og har fått tak i en av de beste vi har på området, Trude Havik fra Universitetet i Stavanger, opplyser koordinator i Familieteamet i Nærøysund Siv Heidi Gjeseth.
Trude Havik er postdoktor ved Læringsmiljøsenteret, Universitetet i Stavanger. Hun har doktorgrad i
Trude Havik har blant annet skrevet denne boken. spesialpedagogikk, med tema skolens rolle i skolevegring. Hun har erfaring fra PP-tjenesten og har jobbet i grunnskolen som lærer og spesialpedagog. Havik har vært tilsatt ved Læringsmiljøsenteret i flere år i ulike prosjekter og stillinger. Trude Havik har blant annet skrevet bok om skolefravær.
Det finnes mange grunner til at noen elever velger ikke å møte opp på skolen. Derfor er det også mange ulike tiltak som må vurderes når man skal prøve å få eleven tilbake til skolen og undervisningen.
Målet med denne fagdagen er at kommunens ansatte får en felles forståelse om skolefravær, tidlig identifisering, kartlegging og tiltak – for å utvikle mer systematikk i arbeidet, slik at hjelpen blir gitt tidligere og på lavest mulig nivå.
Tema vil være:
Skolefravær – ulike typer
Risiko-, opprettholdende-, og beskyttende faktorer
Tiltak (forebygging av skolefravær, identifisering og kartlegging, og individuelle tiltak)
– Vi håper så mange som mulig setter av dagen. Det er et viktig tema som angår alle oss som jobber med barn, ungdom og foreldre i kommunen vår, sier Siv Heidi Gjeseth.
De som ønsker å være med kan melde seg på til folkehelsekoordinator Pia Traa. Epost: pia.traa@naroysund.kommune.no innen fredag 20. mai.